Varislerinizden Kurtulun Sağlıklı Bacaklar İle Tatilin Tadını Çıkarın Google

Memorial Ataşehir Hastanesi ve Cerrahisi Bölümü Doç. Dr. Arif

Özellikle sorunu olarak görülen , tedavi edilmediğinde önemli sağlık sorununa dönüşebilir. müdahale için önemsiz görülen ve ertelenen sorunu için geliştirilen tedavi yöntemleri, uygulama sonrasında kısa sürede günlük hayatınıza dönmenizi sağlıyor. Yaza dediğimiz bugünlerde, yüzeyel kılcal varislerimize şartlarında yapılacak transdermal tedavilerle daha güzel bacaklara sahip olabilirsiniz.

Bacaklarınız ağrıyor ve gün içinde şişiyorsa dikkat!

belirtilerini bacaklardaki ağrı ile gösterir, sonra ince kılcal varisler ortaya çıkar. Daha sonra geniş görünümlü varisler oluşur ve bacak gün içinde şişmeye başlar. sorunu daha da ilerlediğinde bacakta koyulaşması, cildin esnekliğini kaybederek sertleşmesi ve son noktada yaraların ortaya çıkması görülen sonuçlar arasındadır. Öncelikle kozmetik ve sorunu olarak görülen varisler, doğru zamanda tedavi edilmediğinde, içerisinde pıhtılaşmaya ve iltahaplanmaya neden olabilir. Bu durumun, tıkanıklıklarına ve oluşan pıhtının koparak akciğerlerde tıkanmaya ve ölüme kadar uzanan solunum yetmezliğine yol açtığı da bilinmektedir.

tedavisinde güncel yaklaşımlar

Hastaya en az zarar veren “minimal invaziv” yöntemler ile kısa sürede başarılı kozmetik sonuçlar elde edilmektedir. İlk aşamada eşliğinde “ Haritalaması” yapması sonuçların etkinliğinde öneme sahiptir. Ardından Endovenöz Ablasyon tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Varislere yol açan damarlar içten Radyofrekans (VNUS Closure Fast) veya Lazer enerjisi (Endovenöz Lazer Ablasyonu – EVLA) yayan ince kateterlerle kapatılmaktadır.

%99 başarı sağlayan tedavi

Uygulanan bu yöntemler ile varislerinden şikayetçi olanlar, işlemden birkaç saat sonra ayağa kalkarak evlerine gidebilmekte ve ertesi gün işlerine dönebilmekteler. İşlemin 30 dakika gibi kısa sürede tamamlanabilmektedir. Bilinen yöntemlere nazaran daha az ağrı ve morluk gözlenmesi, neredeyse hiç infeksiyon olmayışı bu yöntemin en önemli avantajlarıdır. Endovenöz Ablasyon’un başarısı, klinik çalışmalarda %99 gibi çok yüksek oranda gösterilmiştir. sorununda yaşanan aşamaya göre gereksinimi bulunan hastalarda ise kesik uygulamadan iğne deliği kadar küçük boşluktan dikişe gerek olmaksızın uygulama yapılabilmekte ve başarılı kozmetik sonuçlar elde edilmektedir.

Skleroterapi tedavisinde işlem pratik ve ağrısızdır

Varislerin içine özel iğnelerle girilip ve damarları büzüştüren ilaç ile yapılan Skleroterapi tedavisi ise (iğne tedavisi) klasik olarak orta ve küçük çaplı varisler için kullanılmaktadır. Köpük skleroterapisinde, bu ilaç hava ile karıştırılarak köpük haline getirilir ve içine verilir. Daha etkili olduğundan, köpük skleroterapisi ile çok geniş varisler bile başarıyla tedavi edilebilir. Skleroterapide işlem pratik ve ağrısızdır, ancak varislerin kaybolması daha uzun sürer.  diğer tedavi seçeneği de Yüzeyel (transdermal) lazerdir. Kalem şeklinde probla kılcal varislere ciltten geçen lazer enerjisi verilir. Yıllardır kullanılan etkili yöntemdir. Ayrıca işlemden sonra birkaç hafta güneşten kaçınmak gerekir.

Radyofrekans tedavisi ile varislerinizden ertesi gün denize girin

Kılcal varislerin radyofrekans (termokoagülasyon) tedavisinden sonra güneşten sakınmak gerekmediğinden yaz mevsiminde en sıcak günlerde bile uygulanabilir hatta hasta ertesi gün denize girebilir. Termokoagulasyon işlemi bu alanda en etkin cihaz olan TC-3000 ile yapılmaktadır. TC-3000 ince varislerin yok edilmesini amaçlayan, her cilt tipinde kullanılabilen cihazdır.  Saç teli kadar ince iğneyle ciltten geçilip kılcal varislere ulaşılır ve RF enerjisi verilir.  RF enerjisi cilt geçildikten sonra direkt olarak kılcal varislere verildiğinden cilt korunmuş olur. Dolayısıyla, lazerdeki yanık ve pigmentasyon gibi yan etkiler bu yöntemde görülmez. İşlemden sonra sargı ya da ilaç kullanımı gerekmediği gibi, günlük hiç aktiviteyi kısıtlayacak olumsuz durum oluşmaz. Her çeşit cilt tipinde, yüzde ve ayak bileğinde de uygulanabilir.

şifa hastanesi, özel şifa, sağlık, bilgi, hastalık, tedavi

Sizde Yorum Gönderin

Spam Protection by WP-SpamFree

Powered by Yahoo! Answers