Osteoporoza Karşı Google

Karşı Düzenli Kemik Taraması Yaptırın

50 yaşın üstündeki kadınların %30’unda görülen “ “kemik erimesi”, özellikle sonrası dönemde ortaya çıkan önemli sağlık sorunudur. Kadınlarda erkeklere oranla görülen hastalık için ileri yaş ve hareketsizlik oluşturur. Memorial Hastanesi Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü” hastalığı ve tedavileri hakkında verdi.

Yaş ilerledikçe !

. Dr. Süslü; “”un, ilerleyen yaşla birlikte, kemik kütlesi yoğunluğundaki azalmadan kaynaklandığını dile getirerek, “Kemik erimesi; kemik kütlesinde ilerleyici azalma, kemik yapısında bozulma, kemik kırık riskinde artış gibi farklı şekillerde ortaya çıkan sistemik iskelet hastalığıdır” dedi. Kemik erimesinde yaş faktörünün önemine de değinen . Dr. Süslü; “Kemik miktarı 20-30 yaşına kadar artmakta; 50 yaşından sonra ise azalmaya başlamaktadır. Özellikle 50-65 yaş arası kadınlarda, kemiklerde erimeye daha sık rastlanırken; 65 yaş sonrası, erkekleri de en az kadınlar kadar etkileyebilmektedir. Çocukluk döneminde görülen ise; genelde altta yatan başka hastalık sonucu gelişebilmektedir” şeklinde konuştu.

Hareketsizlik kemik erimesini tetikler

. Dr. Süslü, kemik “”un faktörleri ile ilgili şunları söyledi; “Erken , D vitamini ve kalsiyum eksikliği, aşırı alkol, sigara ve kafein tüketimi, genetik yatkınlık, şeker hastalığı, tiroid bezinin fazla çalışması, mide-bağırsak operasyonları, hareketsizlik, felç ve bazı iltihabi romatizmalar, hastalığı tetikleyen etkenler olarak sıralanabilir. Ayrıca, uzun süre kortizon kullananlarda; zayı, açık tenli ve renkli gözlü kişilerde de “”un görülme sıklığı .”

Sinsice ilerleyen hastalık yaşam kalitesini düşürüyor

Kemik erimesinin, kırık olmadığı sürece, ağrısız ilerleyen sinsi hastalık olduğunu söyleyen . Dr. Süslü “Hastalık, kemik yoğunluğu ölçüm işlemi ile teşhis edilmektedir. Hasta, aktivitelerinin zamanla azalması ve kronik ağrıları nedeniyle, çevresindekilere bağımlı hale gelebilir. Kemiklerde şekil bozuklukları oluşmakta, hastanın yaşam kalitesi ve psikolojisi olumsuz etkilenmektedir. Bu hastalarda omurga kırıkları, kalça ve ön kol kırıkları da sıkça görülebilmektedir” diye konuştu.

Osteoporozda erken tanı kemik kırılmalarını önler

. Dr. Süslü osteoporozda başarılı tedavi için erken tanının önemine değindi ve düzenli kemik yoğunluğu ölçümlerinin altını çizdi: “ sonrası ilk 5 yıl, kemik erimesinin en yoğun görüldüğü dönemdir. Bu dönemde taramaların sıklıkla yapılması gerekir. 5 yılın sonunda ise iki yılda kemik yoğunluğu ölçümü riskine karşı koruyucu önlemdir. Bu sayede hastalığın neden olabileceği kırıklar da önlenebilir. Doktor kontrolünde ilaç tedavisinin yanı sıra; doğal yollarla alınan kalsiyum ve D vitamini hastalığın tedavisinde önemli yer tutar. Düzenli fiziksel aktivitenin de kemik sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. Kemik kitlesindeki kaybı yavaşlatan egzersizler, sonucu oluşabilecek duruş bozukluklarını da engeller.”

şifa hastanesi, özel şifa, sağlık, , hastalık, tedavi

Sizde Yorum Gönderin

Spam Protection by WP-SpamFree

Powered by Yahoo! Answers