Omurga Eğriliği Google

Tanı Ve Düzenli Takiple Ameliyatsız Tedavi Edilebilir

Memorial Hastanesi Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü Eğrilikleri” hakkında verdi.

” adı verilen , çoğunlukla büyüme çağında tanısı konulan bir rahatsızlıktır. Farklı nedenlere bağlı olarak omurların sağa, sola eğrilmesi kendi etrafında dönmesiyle gelişen , küçük şlarda başlayıp, tedavi edilmediği takdirde kişinin şamını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir.

Okul öncesi dönemdeki erkekler ve ergenlikteki kızlar altında!

Skolyozun neden olduğu eğrilik, genellikle 14 şından önce belirginleşmeye başlar. Okul öncesi dönemde erkeklerde sıkça görülen bu rahatsızlık, ergenlik dönemindeki kızlarda büyüme hızına da bağlı olarak 3-5 kat daha fazla görülür. dönemde hastada kuvvetli bir şikayete neden olmayan , çoğunlukla okul taramaları sonucu da herhangi bir nedenle çekilen röntgen grafilerinde tesadüfen tespit edilir. Diğer yandan, çocuğun gövde görünümündeki bozukluk, ailelerin doktora başvurmasındaki en önemli nedenlerdendir. Omuzlarda, kürek kemiklerinde, meme seviyesinde ve bel kıvrımlarında görülen simetri bozuklukları göze çarpan bulgulardır. Bu duruma bel ve sırt ağrıları da eşlik edebilmektedir. Eğriliğin derecesi arttıkça sıkıntısı da ortaya çıkabilmektedir.

Skolyozun takibi tedavisi kadar önemlidir

hastalarının %80’inde eğriliğin nedeni saptanamamaktadır. Ancak, skolyoza neden olan yapısal bozukluklar; doğumsal bozukluklar, ve hastalıkları, tümörleri, travma, enfeksiyonları, metabolik hastalıklar olarak sıralanmaktadır. Ayrıca duruş bozuklukları ve bacaklardaki uzunluk farkı da nedenlerindendir. tanısı için olarak röntgen filmi çekilir. Amaç, omurgadaki eğriliğin büyüklüğünü ve yerini saptamak, kemik yapı ait kalıtsal bir bozukluk olup olmadığını tespit etmektir. Altı aylık aralarla röntgen filmi çekilip skolyozun takibi yapılmalıdır. Öte yandan, nörolojik bozukluğu olan cerrahi uygulanacak hastalara; kemik sintigrafisi, bilgisayarlı tomogtafi (CT) manyetik rezonas (MR) gibi diğer görüntüleme tetkikleri uygulanabilir.

Tedavide altın standart korselemedir

genellikle ağrı neden olmamaktadır. Tedavide amaç; eğilmenin ilerlemesini önlemek, görünüm bozukluğunu gidermek, gelişebilecek - dolaşım problemlerini ve omurgada gelişebilecek kireçlenmelerini engellemektir. Tedavide cerrahi gereksinimi ortadan kaldırmak için kontrol altına alarak ilerlemeyi önlemek için korseleme yöntemi uygulanır. Korsenin tedavisindeki başarısı, özellikle düzeltici etkisine ve korsenin gün içindeki giyilme süresine bağlıdır. Ergenlik döneminde korseleri mutlaka günde 23 saate yakın giyilmelidir. Egzersizler ve “elektrik stimülasyonu” adı verilen fizik tedavi yöntemi tedavisinde en sık kullanılan uygulamalardır. kontrolünü sağlamak için duruş, germe, yana ağırlık aktarma egzersizleri ve egzersizleri yapılmalıdır. Tüm bu uygulamalara rağmen rağmen gövdede fazla eğrilik varsa ve bu durum ciddi sıkıntısına neden oluyorsa cerrahi tedavi önerilir.

 

şifa hastanesi, özel şifa, sağlık, , hastalık, tedavi

1 Yorum

  1. melek says:

    bende omurga eğriliği var… acaba nasıl bi tedavi yöntemi var…… yaşım 17.. akciğer rahatsızlığım da var çünkü.. astım hastalığım da var… her kese aynı tedavi yöntemimi uygulanuyo yoksa yaşa göre değişiyor mu??

Sizde Yorum Gönderin

Spam Protection by WP-SpamFree

Powered by Yahoo! Answers